שתף |

המנגו | קוּק אנד שוּט

השם שלו מזכיר להקה פופ ישראלית מהעבר (להקת מנגו).

הוא מככב בשיר קייצי מהעבר של להקת אטרף (זוכרים?:מנגו..בננה ומלון...דבש וקינמון).

בנוסף,שמו זהה לרשת אופנה ידועה אבל כולם יודעים שקודם כל הוא אחד הפירות האהובים בקיץ. אז קחו מטלית וסכין וקבלו את המנגו!


קבלו כמה עובדות על הפרי הטרופי והעסיסי- המנגו:


1. ממש כמו רמזור..המנגו בא במספר צבעים (ירוק,צהוב,כתום,ירוק) שאינם מעידים על בשלותו.בד"כ הריח של המנגו מרמז אם המנגו בשל וטוב לאכילה. קיימים זני מנגו שלמרות קליפתם הירוקה הם בשלים למאכל ואילו קיימים זנים שקליפתם אדמדם אך טעמם חמוץ. אז מי אמר אל תסתכל בקנקן...


2. אם יש לכם עץ מנגו אל תחכו לסוף ההבשלה של המנגו שכן צריך לקטוף אותו לפני ההבשלה,להניח בטמפ' החדר וכשהוא מוכן יש לאחסן במקרר.אחחחח..אין כמו מנגו קר!


3. מידיי שנה, משנת 1987 בהודו קיים פסטיבל בינלאומי בנושא פרי המנגו. בפסטיבל ניתן לערוך היכרות עם 550 זנים שונים של הפרי וממתכוני שפים שונים המבוססים על פרי המנגו.


4. מקור העמבה העיראקי הוא למעשה מהמטבח הדרום הודי.המילה "עמב" בהינדי משמעה "מנגו" .עמבה למעשה מורכב מפירות בוסר חמוצים של המנגו,אשר נפרסו,יובשו בשמש ונטחנו למרקם אבקתי.


5. לפרי המנגו מספר מינים אך רק המנגו ההודי ניטע כגידול לצרכי מסחר.


6. לפרי המנגו קיימים יתרונות בריאותיים. המנגו מכיל ויטמינים ומינרלים חיוניים: המנגו נחשב מקור טוב לברזל, לויטמין C ולויטמין A.המנגו אינו מומלץ לסובלים מליחה אך לאלה הסובלים מבחילות או שיעול יבש המנגו עשוי לעזור.בכל מקרה,יש גם כאלה האלרגיים למנגו והפרי עלול לגרום להם למחנק.הפרי עסיסי ומלא בסיבים תזונתיים העוזרים למערכת העיכול.


7. כדאי לשטוף היטב את המנגו לפני השימוש כדי להימנע משאריות השרף הניגר ממנו בעת קטיפתו העלול לגרום לדלקות עור ופריחה.בנוסף שריפת עץ מנגו, עלים ופסולת מהעץ לא מומלצת כלל בשל אדים רעילים היכולים לגרום לגירוי רציני בעיניים ובריאות.


8. פירות המנגו עוזרת לתפקוד המערכת ההורמונאלית ביעילות רבה יותר, ובכך משפרת את חיי המין.


9. קיימים כמה "סגנונות" לקילוף מנגו :קוביות,פלחים ארוכים ,עם כפית ועוד.
הנה קישור המדריך: כיצד ניתן ל"פלח" את פרי המנגו?
 


10. וקצת לענייננו :מפרי המנגו מכינים לפתנים,מיצים,שייקים,תבלין העמבה,פרוסות פרי מיובש,גלידות , שימורים,פשטידות, רוטב צ 'ילי מתוק ועוד