שתף |

ברוקולי | קוּק אנד שוּט

 

כמה ירוק כמה בריא – הכירו את הברוקולי

אם עדיין לא שמעתם או קראתם (כנראה אתם חיים במערה), אז תרשו לנו להכיר לכם את ה ברוקולי!
הברוקולי הגיע אלינו והתפתח במקור מאיטליה .
מקור שם הצמח: "ברקיום" בלטינית ו"ברוקולו" באיטלקית ופירושו ענף או זרוע המרמז על צורתו והמבנה של הצמח.
אחד המאכלים (אם לא ה...) בעל הערכים התזונתיים הגבוהים וכמות רבה של יתרונות בריאותיים.
אם השם "ברוקולי" מעורר בכם סלידה כלשהיא, אולי כדאי שתקראו על התועלות הרפואיות של הירק ונוכל לשכנע אתכם לנסות כמה מתכוני ברוקולי.
בברוקולי ישנם ויטמינים רבים בכמויות מומלצות: ויטמין C, ויטמין A וויטמין ,K ,ויטמין B6.
מרכיבים תזונתיים נוספים כמו :סידן, חומצה פולית, אשלגן וסיבים תזונתיים קיימים בברוקולי ולמעשה הופכים את הברוקולי לירק מוביל ומועיל מבחינה רפואית. הברוקולי מכיל מדדים נמוכים של שומן רווי ומדדים נמוכים מאד של כולסטרול. בנוסף הוא גם מקור טוב לחלבון.

מחקרים לא מעטים כבר מצאו כי הברוקולי יכול להלחם בסרטן ולמעשה מסייע במניעתו. ניתן לומר זאת בפירוש- הברוקולי הוא מרכיב מזון אנטי-סרטני יעיל במיוחד.
הברוקולי גם אחראי לחיזוק מערכות ההגנה בגוף, מסייע במניעת מחלות לב, בכיבים, עוזר במניעת קטרקט ודלקות מפרקים.
למרות כל התועלות הללו חשוב לציין שיש חשיבות רבה לאופן ההכנה של הברוקולי. בישול של הברוקולי נעשה בצורה פשוטה על ידי הרתחה או אידוי אך יש לשים לב שכן בישול יתר פוגע בהשפעה המגנה של ברוקולי מפני סרטן.
כמו כן, ניתן לאכול תפרחות של צמח טרי גם ללא בישול. נתון לטעמכם...
אם אתם בעיקר בעניין של בישול הברוקולי, אז תנו לנו להמליץ לכם לבשל את ברוקולי במשך זמן קצר ככל האפשר, דבר שגם יישפר את הריח שלו ואת טעמו וגם יימנע את אובדן הכלורופיל כך שתוכלו להנות מייתרונותיו.
מתכונים אפשריים המכילים ברוקולי:
מרק ברוקולי, ברוקולי מוקפץ, ברוקולי מוקרם, ברוקולי מטוגן, ברוקולי ושום קלויים, פסטה וברוקולי, ברוקולי מאודה, פשטידת ברוקולי, סלט ברוקולי,ירקות מאודים וכו'